Dlaczego warto jeść zimne ziemniaki (i inne produkty skrobiowe)?

Gdy byłem mały i mama wołała mnie na obiad, zawsze krzyczała gdy się ociągałem. Mówiła, że wszystko wystygnie, a odgrzewane to już mniej wartościowe. Szkoda, że wtedy nie wiedziałem, jak bardzo jest w błędzie, przynajmniej jeśli chodzi o produkty skrobiowe.

Okazuje się, że ugotowane a następnie wychłodzone ziemniaki, kasze, ryże czy inne produkty zawierające skrobię posiadają składnik, którego nie miały, kiedy były świeżo ugotowane i cieplutkie – skrobię oporną.

Skrobia oporna to substancja zaliczana do frakcji błonnika nierozpuszczalnego, czyli nasz organizm nie jest w stanie jej przyswoić. Nie znaczy to jednak, że jest dla nas bezużyteczna. Wręcz przeciwnie! Podobnie jak pozostałe składniki pożywienia zaliczane do błonnika pomaga nam w wielu sprawach. Wystarczy wymienić wsparcie w wypróżnianiu, korzystny wpływ na glikemię (szczególnie istotny dla cukrzyków), profilaktykę raka jelita grubego czy korzystny wpływ na naszą mikroflorę jelitową, dla której skrobia oporna stanowi pożywienie. O korzyściach ze spożywania błonnika pokarmowego pisałem już tutaj.

Gdzie więc szukać tego magicznego składnika? Występuje naturalnie w ryżu, makaronach, kaszach, ziemniakach, bananach i wszystkich warzywach skrobiowych, a nawet pieczywie. Możemy wyróżnić 4 typy skrobii opornej:

RS1 – źródło to np. zboża, nasiona i rośliny strączkowe. Fizycznie niedostępna, przez co przechodzi przez jelito cienkie w stanie nienaruszonym,
RS2 – źródło to np. niedojrzałe banany i ziemniaki. Staje się przyswajalna po ugotowaniu,
RS3 – to skrobia o której mowa na początku artykułu. Powstaje po podgrzaniu a następnie ochłodzeniu skrobii RS1 i RS2 (proces retrogradacji).
RS4 – to sztucznie wytworzona skrobia modyfikowana. Nie występuje naturalnie.

Ze wszystkich wymienionych wyżej typów skrobii opornej najciekawszy wydaje się RS3. Możemy uzyskać go we własnej kuchni gotując np. ziemniaki, a następnie zostawiając je do wychłodzenia. Takie ziemniaki będą miały mniej kalorii oraz niższy indeks glikemiczny. Jeśli więc zabieracie obiad do pracy i nie macie gdzie go podgrzać, to nic straconego. Zamiast tęsknić za ciepłym obiadkiem, pomyślcie ile korzyści zdrowotnych macie z zimnego. 🙂

A tutaj na pewno niepełna lista produktów nadających się do przygotowania skrobii opornej RS3:

– ziemniaki,
– bataty,
– ryż,
– soczewica,
– kasze,
– makarony,
– płatki zbożowe np. owsiane.

Gdzie jeszcze możemy znaleźć skrobię oporną? Np. tutaj:

– chleb razowy,
– niedojrzałe banany,
– fasola,
– kukurydza,
– otręby pszenne,
– produkty z dodatkiem skrobii modyfikowanej (RS4).

Tych ostatnich lepiej jednak unikać, nie tylko ze względu na ich sztuczne pochodzenie, ale również dlatego, że produkty, które zawierają skrobię modyfikowaną najczęściej cechują się dużym stopniem przetworzenia.

Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś czytać więcej podobnych, zapisz się na mój newsletter. Bardzo pomoże mi to w rozwijaniu bloga.
Z góry dzięki! 

Tagi: