Jabłka – owoce pospolite czy niesamowite?

Jabłka – jeden z polskich hitów eksportowych. Od lat rośnie ich produkcja i eksport na rynki całego świata. Polska jest jabłkową potęgą, ale niestety sprawdza się tu stare powiedzenie „szewc bez butów chodzi”. Od lat konsumpcja jabłek spada, a przeciętny Polak zjada rocznie prawie połowę mniej tych owoców niż w latach osiemdziesiątych. Nasze gusta zwróciły się w stronę droższych importowanych owoców cytrusowych, których spożycie systematycznie rośnie. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że najzdrowiej jest włączać do diety produkty regionalne.

Na sklepowych półkach znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju jabłek. Mamy jabłka słodkie, kwaśne i słodko-kwaśne. W zależności od odmiany używane są często do przetworów, soków, jako dodatek do mięs czy chociażby owsianek. Pamiętajmy jednak, że najzdrowsza żywność, to ta nieprzetworzona, dlatego nie zapominajmy, aby w codziennej diecie uwzględniać całe owoce i to koniecznie ze skórką! Dlaczego? To właśnie w niej znajdziemy najwięcej błonnika (całe jabłko ze skórką dostarcza około 2,4 g błonnika w 100 g natomiast bez skórki tylko 1,3 g) oraz cenne flawonoidy.

Jabłka to także bogactwo witamin i minerałów. Przykładowo jeden średniej wielkości owoc o wadze 150 g dostarczy nam około 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, przy czym prawie połowa tej witaminy zmagazynowana jest bezpośrednio pod skórką, co jest kolejnym argumentem za jedzeniem jabłek w całości. Dodatkowo znajdziemy tu również witaminy: B1, B2, B3, B5, B6, B9, A i Retinol, E i tokoferol, D, K, β-Karoten, likopen. Spożywając jabłka dostarczymy organizmowi również wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu oraz cynku.

To nie wszystko, owoce jedzone w całości mają niski indeks glikemiczny (38), a dzięki obecności błonnika pokarmowego są dość sycące. Czyni je to świetnym wyborem dla osób odchudzających się, a w ograniczonych ilościach również dla osób chorych na cukrzycę! Dodatkowo produkt ten jest niskokaloryczny i dostarcza zaledwie 52 kcal w 100 g. Oznacza to, że jabłko o wadze 180 g dostarczy nam mniej niż 100 kcal. Pamiętajmy jednak, że przetwory na bazie jabłek często wzbogacone są w cukier i inne substancje mocno zubażające ich właściwości, natomiast soki pozbawione błonnika, mają znacznie większy indeks glikemiczny oraz niewiele wartości odżywczych.

Jabłka mają alkalizujący wpływ na organizm, dlatego szczególnie warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ w obecnych czasach spożywamy olbrzymie ilości produktów zakwaszających. Dodatkowo pomagają chronić przed miażdżycą, zawałem czy rakiem jelita grubego.

Czerpmy więc z mądrości ludowych, tym razem angielskich. Wyspiarze mawiają bowiem, że jedno jabłko dziennie trzyma nas z dala od lekarzy. Jest w tym więcej niż ziarno prawdy!

Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś czytać więcej podobnych, zapisz się na mój newsletter. Bardzo pomoże mi to w rozwijaniu bloga.
Z góry dzięki! 

Tagi: