Herbata z kolidupy

Poszukując różnych roślin, które można zalać wrzątkiem i przyrządzić w ten sposób aromatyczną prozdrowotną herbatkę, staram się dowiedzieć jak najwięcej na ich temat. Czasem bywam zaskoczony, a niekiedy rozbawiony. Tak też było, kiedy dowiedziałem się, że napar, który pijam można spokojnie określić mianem herbatki z kolidupy. Tak – kolidupy – nie inaczej, bo tak brzmi jedna z ludowych nazw głogu.

Głóg to krzew lub małe drzewo o czerwonych owocach, białych lub różowych kwiatach i pojedynczych ząbkowanych liściach. Nie ma on wysokich wymagań glebowych, przez co występuje dość pospolicie, jednak przez wzgląd na walory estetyczne docenili go również ogrodnicy.

Z perspektywy konsumpcyjnej oraz walorów zdrowotnych rośliny nas będą interesowały przede wszystkim kwiaty i owoce głogu (jedno i dwuszyjkowego), z których robi się herbatki/napary (zarówno z owoców, jak i kwiatów), nalewki, dżemy a nawet wina!

Jakich cennych substancji głóg może nam dostarczyć? Przede wszystkim są to flawonoidy, procyjanidy, pektyny, sole mineralne, witaminę C oraz witaminy z grupy B, witaminę A (niewielkie ilości w owocach), fitosterole, garbniki i kwasy fenolowe.
To wszystko sprawia, że głóg ma dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a w szczególności poprawia dopływ krwi do serca, co pomaga w redukcji duszności i kłucia w klatce piersiowej. Dodatkowo procyjanidy mogą pomóc osobom chorym na nadciśnienie tętnicze. Substancje zawarte w głogu wzmocnią mięsień sercowy, korzystnie zadziałają na naczynia krwionośne w mózgu, mogą również pomóc się uspokoić i złagodzić na bóle głowy. Mnogość korzystnych składników powoduje, że głóg często używany jest do produkcji suplementów na jego bazie.

Stosowanie głogu nie ma wielu przeciwskazań. Uważać na niego powinny przede wszystkim osoby z niedociśnieniem, ale też leczące się na niewydolność serca, arytmię, nadciśnienie i inne choroby związane z układem sercowo-naczyniowym. Wtedy każdorazowo powinny skonsultować spożycie z lekarzem prowadzącym. Głóg może bowiem wchodzić z interakcje z lekami.

Czy to wszystko oznacza, że picie głogu zapewni nam zdrowe i silne serce? Na pewno w tym nie przeszkodzi. Stosowanie ziół nie daje jednak natychmiastowych efektów. Przygotowując się do pisania tekstu, dowiedziałem się że, aby odczuć zdrowotne efekty należy spożywać głóg przez około 3 miesiące. Na szczęście – póki co – napar z kolidupy piję wyłącznie dla smaku i profilaktycznie.

Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś czytać więcej podobnych, zapisz się na mój newsletter. Bardzo pomoże mi to w rozwijaniu bloga.
Z góry dzięki! 

Tagi: