7 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o truskawkach.

  1. 100 gram truskawek to tylko 33 kcal, śmiało więc można zajadać się nimi bez obawy o przekroczenie dziennego zapotrzebowania kalorii. Pod warunkiem, że nie stosujemy innych wysokokalorycznych dodatków. Przykra wiadomość: niestety nie działa to w przypadku dżemu truskawkowego.
  2. W 100 g truskawek mamy tylko 6-7 g węglowodanów, 80-90% wody i aż 2 g błonnika, dodatkowo indeks glikemiczny tego owocu jest niski (40), przez co ładunek glikemiczny badanej porcji będzie oscylował w okolicach 2,5. Oznacza to, że truskawki bez obaw w ograniczonych ilościach mogą być spożywane przez cukrzyków i osoby cierpiące na insulinooporność.
  3. W truskawkach jest więcej witaminy C niż w owocach cytrusowych – 58,8 mg/100 g.
  4. Związki zawarte w truskawkach wykazują właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe.
  5. Truskawki są bogate w przeciwutleniacze ograniczając stres oksydacyjny.
  6. Tu nieco z przymrużeniem oka: istnieje prawdopodobieństwo, że truskawki chronią wyściółkę żołądka przed szkodliwym działaniem alkoholu, ale rewelacje na temat redukowania kaca raczej nie sprawdzajcie z dużymi ilościami napojów wyskokowych.
  7. Dodatkowo zalanie truskawek alkoholem może zwiększać aktywność przeciwutleniaczy. Drogie panie, pamiętajcie, aby wasz partner nigdy nie wracał z truskawkami bez szampana!

Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś czytać więcej podobnych, zapisz się na mój newsletter. Bardzo pomoże mi to w rozwijaniu bloga. Z góry dzięki! 

Tagi: