Czerwona papryka dla zdrowia

Podobnie jak większość roślinnych produktów, papryka zaliczana jest do żywności zdrowej 🙂 Duże spożycie owoców i warzyw wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wielu chorób przewlekłych, takich jak rak i choroby serca. Ponadto, papryka może mieć wiele innych korzyści zdrowotnych.
Do najczęstszych rodzajów upośledzeń wzroku należą zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma, których głównymi przyczynami są podeszły wiek i różnego rodzaju zakażenia. Odżywianie może odgrywać kluczową rolę w rozwoju tych chorób. Luteina i zeaksantyna, karotenoidy znajdujące się w stosunkowo wysokich ilościach w papryce, mogą w znacznym stopniu poprawiać zdrowie oczu po spożyciu jej w odpowiednich ilościach. Spożywanie papryki wpływa ochronnie na siatkówkę, światłoczułą wewnętrzną ścianę oka, przede wszystkim przed przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Wiele badań wskazuje, że regularne spożywanie żywności bogatej w zawartych w papryce karotenoidach może zmniejszyć zarówno ryzyko zaćmy, jak i ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.
Niedokrwistość jest powszechnym stanem charakteryzującym się niższą zdolnością krwi do przenoszenia tlenu. Jedną z najczęstszych przyczyn niedokrwistości jest niedobór żelaza, którego głównymi objawami są osłabienie i zmęczenie. Czerwona papryka jest nie tylko całkiem przyzwoitym źródłem żelaza, ale także warzywem wyjątkowo bogatym w witaminę C, która zwiększa wchłanianie żelaza z jelit. W rzeczywistości jedna średnia czerwona papryka może zawierać 169% zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla witaminy C. Zdecydowanie, wchłanianie żelaza w diecie, jest znacznie większe w przypadku spożywania owoców i warzyw o wysokiej zawartości witaminy C.
Spożywanie duszonej lub surowej papryki wspomaga procesy trawienne, dlatego rekomendowana jest do spożycia w niedostatecznym wydzielaniu soków trawiennych, wzdęciach i zaparciach. Zawarte w papryce substancje fitynowe wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i poprawiające działanie układu immunologicznego, dlatego też jej spożywanie jest szczególnie zalecane w okresie jesiennym.

Tagi: