Ogórki zielone, kilka faktów..

  • Ogórki są niskokaloryczne i zawierają duże ilości wody – 96%, są więc rekomendowane do stosowania przy wszelkich dietach odchudzających. Wysoka zawartość wody sprawia, że ogórek będzie wspaniałym warzywem nawadniającym nasz organizm.. ze względu na % zawartość wody, witaminy i minerały będzie stanowił doskonały izotonik.
  • Cierpisz na zaparcia? Ogórki zielone wspomagają pasaż jelitowy, maja duże ilości błonnika, zapobiegają zaparciom.
  • Ogórki znajdują zastosowanie w łagodzeniu stanów zapalnych układu moczowego oraz przy usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Ogórki posiadają związki działające alkalizująco – mają więc zdolność odkwaszania organizmu.
  • Ogórek w kosmetyce? Oczywiście, że tak. Dzięki swym upiększająco-kojącym właściwościom, wyciągi z ogórków znajdują się w różnego rodzaju kremach, maseczkach i tonikach. Powyższe preparaty działają ściągająco i zmniejszają opuchliznę, nadają się także do odświeżania i oczyszczania cery. Orzeźwiający zapach ogórka wykorzystywany jest jako nuta zapachowa niektórych perfum.
  • Ogórki zawierają enzym – askorbinazę, który utlenia witaminę C. Dlatego też nie poleca się łączenia warzyw bogatych w tę witaminę z ogórkami, np. ogórków z pomidorami. Mamy na to jednak sposób – aby zniwelować niepożądane działanie ogórka względem witaminy C należy zakwasić środowisko, czyli dodać do surówki np. octu (sosy winegret).
  • Dlaczego ogórek jest gorzki? Za gorycz ogórków odpowiada kukurbitacyna. Jest to substancja występująca w wielu roślinach i wywołująca ich gorzki smak. Występuje też we wszystkich ogórkach, najczęściej jednak jej stężenie jest tak niskie, że nie wyczuwamy gorzkiego smaku. Ilość substancji wywołującej gorzki smak zwiększa się jeśli podczas uprawy ogórka, pojawiają się długie okresy suszy, wahania temperatury i jeśli gleba uboga jest w azot.
  • Czy wiesz, że ogórki kiszone są mniej kaloryczne od świeżych? Wszystko dlatego, że podczas fermentacji następuje przemiana węglowodanów w kwas mlekowy, przez co ogórek staje się mniej energetyczny. Ogórki kiszone różnią się od konserwowych nie tylko smakiem, ogórki kiszone dostarczają do organizmu bakterie niezbędne do utrzymania prawidłowej flory jelitowej, wzbogacając go o dobroczynny kwas mlekowy. Oznacza to, że wspomagają nasz układ trawienny, a dzięki swojej niskiej kaloryczności pomagają przy odchudzaniu. Ogórki konserwowe powyższych, cennych właściwości nie posiadają.
Tagi: