Kalarepa

Korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem kalarepy obejmują zdolność do poprawy procesów trawiennych, pomoc w odchudzaniu, ochronę przed rakiem, pobudzanie układu odpornościowego, regulowanie metabolizmu, poprawę krążenia, wzmacnianie kości, poprawę wzroku, ochronę mięśni i funkcji nerwowych.

Czym jest Kalarepa?

Kalarepa to odporna, roczna roślina, którą konsumuje się głównie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Tak właściwie jest odmianą kapusty i często może rosnąć w trudnych warunkach. Małe bulwiaste warzywa są zamknięte w dwóch twardych muszelkach liści, które zwykle nie miękną po ugotowaniu. Kalarepa może być spożywana na surowo lub gotowana i od stuleci była podstawową niemieckiej kuchni. Smakuje trochę jak łodyga brokułu, choć jest nieco smaczniejsza i często bardziej miękka. Kalarepa jest wysoko ceniona w kuchniach na całym świecie, nie tylko ze względu na różnorodność zastosowania, ale także dlatego, że jest bogata w składniki odżywcze i minerały, takie jak miedź, potas, mangan, żelazo i wapń, a także witaminy, takie jak witamina C, witaminy z grupy B, witamina A i witamina K. Ponadto kalarepa jest także bogata w błonnik, związki przeciwutleniające, takie jak fitochemikalia i różne karoteny.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kalarepy

Poprawa trawienia

Kalarepa jest wspaniałym źródłem błonnika pokarmowego, który może szczególnie poprawić zdrowie układu pokarmowego. Błonnik pomaga poradzić sobie z zaparciami, zmniejszyć skurcze i wzdęcia, a także poprawić ogólną pracę układu żołądkowo-jelitowego.
Pomaga w utracie wagi
Kalarepa jest doskonałym wyborem, ponieważ ma mało kalorii, ma duże ilości błonnika i jest bogata w cenne składniki odżywcze. Błonnik sprawia, że czujemy się pełni, nawet jeśli objętość spożywanego posiłku nie jest zbyt duża. Kalarepa poprawia również metabolizm ponieważ jest bogatym źródłem witamin z grupy B, z których wiele odgrywa kluczową rolę w procesach enzymatycznych w organizmie.

Zwiększa poziom energii

Choć ta właściwość charakterystyczna jest dla potasu nie jest zbyt często omawiana. Potas jest jednym z głównych graczy w skurczach mięśni w naszych organizmach i układu nerwowego. Pomaga nam poruszać się, oddychać, reagować i funkcjonować każdego dnia. Wysoka zawartość potasu w kalarepie sprawia, że ​​jest to świetny dodatek do diety, pomagający zachować spostrzegawczość i energię każdego dnia.

Reguluje ciśnienie krwi

Ta sama zawartość potasu działa również na zmniejszenie naprężenia układu sercowo-naczyniowego, łagodząc napięcie naczyń krwionośnych i tętnic. Może to zwiększyć krążenie w całym ciele i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak udar lub zawał serca. Potas pełni również kluczową rolę w regulacji płynów w ciele, ponieważ wraz z sodem reguluje przepływ płynu między komórkami.

Poprawia wytrzymałość kości

Kiedy starzejemy się, nasze kości nieuchronnie osłabiają się, ale jednym z najlepszych sposobów uniknięcia lub znacznego spowolnienia tego procesu jest jedzenie bogatego w minerały pokarmu, w skład którego wchodzą warzywa, takie jak kalarepa, o wysokiej zawartości manganu, żelaza i wapnia. Zapobieganie osteoporozie jest czymś, co można zrobić, gdy jesteś jeszcze młody :)

Ochrona wzroku

Na ochronę naszego narządu wzroku mamy wpływ poprzez prawidłowe odżywianie. Kalarepa jest bogatym źródłem karotenów, w tym beta-karotenu, który działa jak przeciwutleniacz w organizmie, zwłaszcza w obszarze oczu. Witamina A może pomóc zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej i spowolnić lub wyeliminować pojawienie się zaćmy – odbywa się to przez zneutralizowanie wolnych rodników w oku i zapobieganie stresowi oksydacyjnemu.

Zapobiega nowotworom

Kalarepa jest jednym z tych niesamowitych warzyw, które charakteryzują się ponad przeciętnie wysokim poziomem fitochemikaliów, szczególnie glukozynolanów, które uważane są za jedne z najważniejszych związków przeciwutleniających w profilaktyce raka, w tym raka piersi i raka prostaty.

Tagi: